התקשרו אלינולהצטרפות

חדשות

הלאומית: לא לחתום על צו הרחבה בענף הבנייה

על רקע הקמת איגוד מנופאים, יואב שמחי, יו"ר הסתדרות העובדים הלאומית, פנה היום לשר העבודה החדש, יואב בן צור, בבקשה שיימנע לחתום על צו הרחבה להסכם הקיבוצי שנחתם ביוני 2022 בענף הבנייה, כך שההסכם לא ייכנס לתוקף. הסיבה לפנייה היא שההסכם נחתם מאחורי גבם של המנופאים ונציגיהם, תוך התעלמות מדרישותיהם. בנוסף, שמחי קרא לשר לבחון מחדש את הגישה המונופוליסטית שאפיינה את החלטות קודמיו בתפקיד, אשר נהגו לחתום על צווי הרחבה של הסכמים שנחתמו על ידי התאחדות הקבלנים וההסתדרות הכללית, למרות שארגונים אלו מייצגים רק קומץ מהעובדים והמעסיקים בענף

על רקע הקמת משרד העבודה ומינוי שר חדש, יו"ר הסתדרות העובדים הלאומית, יואב שמחי, פנה היום לשר יואב בן צור, בבקשה שיימנע מלחתום על צו הרחבה של ההסכם הקיבוצי הכללי בענף הבנייה, השיפוצים, התשתיות, צמ"ה, עבודות ציבוריות ושיפוצים.

ההסכם נחתם ביוני 2022 בין ההסתדרות הכללית לבין התאחדות הקבלנים בוני הארץ, וכניסתו לתוקף מותנית בחתימה על צו הרחבה של ההסכם על ידי שר העבודה, אשר יחיל את ההסכם על כלל עובדי הבנייה בישראל. הסכם זה בא לעדכן את ההסכם הקיבוצי הקודם בענף, אשר צו ההרחבה שלו נחתם ב-2015, והרחבתו התעכבה עד כה, ככל הנראה בהמתנה למינוי שר קבוע.

מכתב ההתנגדות של יו"ר ההסתדרות הלאומית מגיע בהמשך להקמת איגוד מנופאים בהסתדרות הלאומית, ועל רקע מעבר של מאות מנופאים מההסתדרות הכללית להסתדרות הלאומית, בהמשך לחתימת ההסכם הקיבוצי הענפי מאחורי גבם של המנופאים ונציגיהם, תוך התעלמות מדרישותיהם, אשר כללו קשת רחבה של סוגיות – העלאת שכר, הגדלת הבסיס הפנסיוני, קיצור יום העבודה ושיפורים שונים בתחום הבטיחות והגיהות.

בענף הבנייה עובדים כ-1,500 מנופאים, אשר מרביתם מועסקים על ידי חברות כ"א ייעודיות להעסקת מנופאים, כאשר בפועל מי שממונה עליהם מבחינה מקצועית הם מנהלי העבודה באתרי הבנייה שבהם הם מוצבים. ב-2016 המנופאים התאגדו בהסתדרות הכללית וניהלו מו"מ לחתימה על הסכם קיבוצי ייעודי למנופאים אשר נכנס לתוקף עם פרסום צו ההרחבה להסכם זה ב-2017. מאז חלפו שנים, והמנופאים ונציגיהם שאפו להתניע מו"מ חדש במטרה לשפר את השכר והתנאי הבטיחות שלהם. בפועל, הם גילו שתהליך המו"מ על ההסכם שנחתם ביוני 2022 נוהל מאחורי גבם, וההסכם נחתם, וככל שייכנס לתוקף, יכסה תקופה של חמש שנים.

בעקבות חתימת ההסכם, מאות מנופאים עברו מהסתדרות העובדים הכללית להסתדרות העובדים הלאומית, אשר הקימה עבורם איגוד ייעודי באוקטובר 2022. האיגוד כבר החל לפעול, והפך לארגון העובדים היציג בארבע חברות להעסקת מנופאים.

למכתב שנשלח היום צורפה עצומה שעליה חתמו מעל 500 מנופאים (המהווים כשליש מהמנופאים בענף), המתנגדים להרחבת ההסכם הקיבוצי.

בנוסף להתנגדות הקונקרטית הנוגעת למנופאים, יו"ר ההסתדרות הלאומית קרא לשר לבצע בחינה אסטרטגית של גישת המשרד בעניין צווי הרחבה בענף הבניין בכללותו, סביב המונופול אשר ניתן להסתדרות הכללית והתאחדות הקבלנים בוני הארץ לקבוע תנאי עבודה בענף הבנייה הגדול וההטרוגני, כאשר ההסתדרות הכללית מייצגת רק קומץ מעובדי הענף, והתאחדות הקבלנים בוני הארץ מייצגת רק קבלני בנייה רשומים, אשר מעסיקים באופן ישיר רק חלק קטן מהעובדים בענף (עקב ריבוי קבלנות משנה), ומדירה משעריה את כל יתר סוגי המעסיקים בענף (לרבות, אך לא רק, חברות המעסיקות מנופאים בענף הבנייה).

דן ורשבסקי, יו"ר איגוד המנופאים בהסתדרות הלאומית: "אנו מודים ליו"ר ההסתדרות הלאומית על הגב האיתן שהוא נותן לאיגוד המנופאים ולמנופאי הענף, לאחר אכזבה עמוקה מההתנהלות של ההסתדרות הכללית. אני מאמין ששר העבודה יוכל לזהות את חוסר הצדק במצב, ויימנע מחתימה על צו הרחבה של הסכם שנחתם מאחורי גב העובדים, וייתן לנו הזדמנות לחתור להסכם הוגן אשר ייתן מענה לשיפור השכר, התנאים והבטיחות בענף".

לצפייה במכתב מיו"ר הסתדרות לאומית יואב שמחי לשר העבודה ח"כ יואב בן צור לחצו כאן 

הלאומית: לא לחתום על צו הרחבה להסכם בענף הבנייה