התקשרו אלינולהצטרפות

חדשות

הוקם איגוד המנופאים הראשון בישראל

[06.10.2022 17:00]

השבוע הוקם איגוד עצמאי למנופאים, "איגוד המנופאים", מבית ההסתדרות הלאומית. זהו צעד היסטורי עבור ציבור המנופאים שמסמל אבן דרך משמעותית במאבק שלהם להסדרת המקצוע ושיפור תנאי ההעסקה.

הקמת האיגוד מהווה חלק ממהלך ההתבססות של ההסתדרות הלאומית כגורם מוביל בענף הבנייה, והיא מגיעה על רקע תחושת האכזבה של מנופאים רבים מההתנהלות הבעייתית של ההסתדרות הכללית בענף, אשר הגיעה לשיא עם חתימת הסכם ענפי חדש מאחורי גבם של המנופאים, תוך התעלמות מדרישותיהם ומהסוגיות הבוערות עבורם – כגון הכשרות מזויפות, תאונות עבודה והפרה סיטונית של זכויות עובדים.
סדר היום של האיגוד החדש יכלול התנגדות נחרצת להסכם הענפי החדש (אשר כניסתו לתוקף מותנית בהחלטה של שרת הכלכלה על פרסום צו הרחבה), מאבק בתאונות עבודה, תיקון עיוותים ברגולציה המסדירה את העסקת המנופאים, ושיפור פעילות הרווחה והרחבת ההטבות עבור ציבור המנופאים.

בראש האיגוד יעמוד דן ורשבסקי, שמוביל את ציבור מפעילי עגורן צריח שנים רבות, מיום ההתאגדות, והוא יוביל את האיגוד לצד חברי מזכירות האיגוד אשר ייבחרו בקרוב מקרב המנופאים. האיגוד החדש יקבל תמיכה מקצועית מקיפה, לרבות ליווי צמוד של היועץ המקצועי שי בירן, אשר כיהן בעבר כסמנכ"ל כלכלה ומדיניות בהסתדרות הכללית, וליווה וקידם את כל ההישגים של המנופאים בעבר, לרבות הסכם המנופאים, מכתב השרים בעניין הבטיחות, הרחבת ההשתלמויות, שיפור ההכשרות ועוד.
זהו הארגון הפרופסיונלי השלישי שמוקם בהסתדרות הלאומית (בהמשך לארגון גננות מחנכות וארגון נהגי התחבורה הציבורית), והוא חלק ממגמת הצמיחה המואצת וההתעצמות של ההסתדרות הלאומית במגזר הפרטי בישראל. התעצמות מורכבת מקבוצות עובדים רבות אשר מוצאות בית חם בהסתדרות הלאומית, כאשר רק לאחרונה בחרו עובדי קבוצת קימברלי קלארק לעבור בהמוניהם מההסתדרות הכללית להסתדרות הלאומית.

דן ורשבסקי, יו"ר האיגוד: "ענף הבניין הוא אחד הענפים המרכזיים בכלכלת המדינה, והמנופאים ממלאים בו תפקיד מרכזי, אך נאלצים לעבוד יום יום בתנאים פיזיים קשים ומסכני חיים, בענף שמתנהל כמו ג'ונגל. בשנים האחרונות המנופאים הופקרו, ואלה שמתיימרים לייצג אותם נרדמו בשמירה. מהיום, כל זה הולך להשתנות!".

יואב שמחי, יו"ר ההסתדרות הלאומית: "אנו שמחים לקבל את ציבור המנופאיות והמנופאים למשפחת ההסתדרות הלאומית. יחד נקים את איגוד המנופאים הראשון בישראל, ונעניק לו את כל הסמכויות והמשאבים הנדרשים כדי לשפר את תנאי עבודתם ולקדם את המקצוע ואת הבטיחות בעבודה".

איתמר שרוני, משנה למנכ"ל ההסתדרות הלאומית: "האיגוד יקבל מאיתנו גיבוי ותמיכה מלאים כדי לפעול לקידום נושאים מקצועיים ובראשם התנגדות להרחבת ההסכם הענפי שלא מטפל בסוגיות החשובות לציבור המנופאים, ושנחתם להם מעל הראש. הצטרפותם של המנופאים לשורות ההסתדרות הלאומית ממחישה את המשך התעצמותה של הלאומית ומהווה אבן דרך משמעותית בתהליך הפיכתה לארגון המקצועי והגדול בישראל לכל עובדי המגזר העסקי".

  • הוקם איגוד המנופאים הראשון בישראל
  • הוקם איגוד המנופאים הראשון בישראל
  • הוקם איגוד המנופאים הראשון בישראל
  • הוקם איגוד המנופאים הראשון בישראל