התקשרו אלינולהצטרפות

חדשות

מאבק מלווי נכי צה"ל הגיע לסוף טוב

[17.05.2022 18:00]

הסכם חדש להסתדרות הלאומית ולמשהב"ט לאחר התערבות השר.

הבשורה הגדולה: דור ב' יבוטל ותנאי כ 1,500 מלווי נכי צה"ל יושוו לתנאיהם של כ1,300 עובדי דור א'. יואב שמחי, יו"ר ההסתדרות הלאומית: "תנאי עבודה הוגנים וכלים מקצועיים שיסייעו במילוי משימתם הלאומית נדרשים, כדי לשמור על הנכים. כמו שחובתנו המוסרית להגן על הנכים, חובתנו היא גם להגן על המלווים".

הסכם עבודה חדש למלווי נכי צה"ל נחתם בהתערבות שר הביטחון, בני גנץ, ובליווי צמוד של יו"ר ארגון נכי צה"ל, עידן קליימן, ההסתדרות הלאומית ו-וועד מלווי נכי צה"ל. ההסכם נחתם בין משרד הביטחון, ארגון נכי צה"ל וההסתדרות הלאומית המייצגת את וועד המלווים. ההסכם ישפר משמעותית את תנאי העסקתם של 2,800 מלווי הנכים, שהיום נושמים לאחר שנים בהם לא עודכן ההסכם עימם. בשנה האחרונה מנהלים המלווים וההסתדרות הלאומית מאבק עיקש מול משרד הביטחון, כדי לקבל תגמול ראוי והוגן וסל כלים מקצועי, שירחיב את יכולתם לתת את השירות הנדרש כל-כך שהם מעניקים לציבור נכי צה"ל.

הבשורה המשמעותית ביותר בהסכם נוגע ליותר מ-1,500 מלווים: דור ב' יבוטל ותנאי העסקתם יושוו לתנאי עובדי דור א'. כך יופסק המנהג הפסול של אפלייה בין עובדים המבצעים את אותה העבודה.

בהודעה, שנמסרה אמש לבית הדין האזורי לעבודה, אשר דן בעניינם של המלווים, על-ידי עורכי הדין יאיר דוד ויורם ברוק, שמייצגים את ועד המלווים וההסתדרות הלאומית, נכתב: "ההסתדרות הלאומית, המדינה וארגון נכי צה"ל מתכבדים להודיע לבית הדין הנכבד, כי במסגרת רפורמת 'נפש אחת' ולאחר שיח שהתקיים בהמלצת בית הדין הנכבד, נחתמה הודעה מוסכמת, במסגרתה החליט משרד הביטחון לעדכן את תנאי המכרז לשירות ליווי רפואי עבור זכאי אגף שיקום נכים".          

תנאי ההסכם החדש כפי שנמסרו לבין הדין:

  1. ביטול דור ב', שיצר משרד הביטחון ב- כל תנאי העסקת המלווים יושוו לעובדי דור א'.
  2. קרן השתלמות, תוספת וותק 2%, מחלה מהיום הראשון ועוד...
  3. תקציב קידום מקצועי על-סך 800,000 ₪
  4. הוספת תכנים פסיכולוגיים ונפשיים להכשרות המלווים.
  5. מפגשי העשרה, ימי עיון וסדנאות לכלל המלווים אחת לשנה ולמלווים לנכים קשים וקשים מאוד פעמיים בשנה. המפגשים יכללו הרצאות מקצועיות ושיח עם אנשי מקצוע רלוונטיים. זאת, במטרה להעשיר ולהעמיק את הידע הנדרש בתחום הפיזי של הטיפול בנכים ובתחום הנפש-רגשי, הנדרש על מנת לבצע את התפקיד.
  6. ייעוץ למלווים על-ידי עובד סוציאלי בכל הקשור לטיפול בנכים אותם הם מלווים. העובד הסוציאלי יהיה זמין לפניות המלווים וישמש כאיש קשר עם הגורם המקצועי באגף השיקום.
  7. שיחות דו-שבועיות למלווים לנכים קשים מאוד עם אנשי מקצוע (פסיכולוגים / עובדים סוציאליים) לשם ליווי ותמיכה רגשית בהתמודדות עם הטיפול בנכים.
  8. תיקון היסטורי להפרשות הפנסיוניות למלווים וותיקים, שהחלו עבודתם לפני 2017 – עם יותר מ-15 שנות העסקה.
  9. בחילופי מעסיקים במסגרת המכרז – שמירה על צבירת ימי המחלה.
  10. הסדרת הוצאות נסיעות והוצאות טלפון.

שורת הטבות אלו מצטרפת להישגי מלווי הנכים בשנים האחרונות, מאז התאגדותם בהסתדרות הלאומית: הצמדת שכרם לשכר המינימום אשר עלה כבר מס' פעמים מאז 2017, תוספות וותק והפשרת טבלת השכר שהוקפאה שנים רבות, תוספת וותק של 2% בשנה, הפרשות סוציאליות מטיבות, קרן השתלמות, מחלה מהיום הראשון, ימי הבראה וחופשה, שמירת רצף הזכויות במעבר בין חברות, התחשבות בוותק הצבאי, מענקים למלווים של נכים קשים מאוד ועוד.

אבנר מלכה, יו"ר ועד מלווי נכי צה"ל: "מדובר ביום היסטורי לציבור המלווים והנכים יחד. במאבק עיקש ובתמיכת כל הצדדים הצלחנו לתקן ולשפר את הזכויות של האחים והאחיות היקרים שלנו – עובדי דור ב'. אנו ממשיכים בקצב ההתקדמות המקצועית והכלכלית שלנו מאז התאגדותנו ב-2017. אני רוצה להודות לשר הביטחון, בני גנץ, שליווה את הנושא באופן אישי ודאג לתיקון ולשיפור תנאי המלווים".

יואב שמחי, יו"ר ההסתדרות הלאומית: "מלווי נכי צה"ל הם האמונים על הטיפול היום-יומי באנשים שהקריבו כל-כך הרבה למען כולנו. תנאי עבודה הוגנים וכלים מקצועיים שיסייעו להם במילוי משימתם הלאומית נדרשים, כדי לשמור על הנכים. כמו שחובתנו להגן על הנכים, חובתנו היא גם להגן על המלווים".

"בזמן שארגוני עובדים אחרים יוצרים דורות ומנציחים מעמדות בין עובדים, החלטנו בהסתדרות הלאומית לצאת למאבק בלתי מתפשר יחד עם ועד המלווים לביטול המעמדות והאפליה, שמשרד הביטחון הנציח לאורך השנים. חשוב להודות ליו"ר ועד מלווי נכי צה"ל אבנר מלכה שתורם רבות למען ציבור המלווים, לשר הביטחון בני גנץ ,ליו"ר ארגון נכי צה"ל עידן קליימן ולאיתמר שרוני המשנה למנכ"ל בהסתדרות הלאומית. עשינו צדק עם אלפי המלווים והציבור הקדוש של נכי צה"ל".  

עידן קליימן, יו"ר ארגון נכי צה"ל: "הארגון שמח מאוד על ההסכם החדש. מטרתנו היא לדאוג לכך שיהיה את כח האדם האיכותי ביותר לליווי נכי צה"ל הקשים ביותר, כדי שיידאג לאיכות חייהם ולשיקומם בצורה הטובה ביותר".

את ארגון מלווי הנכים וההסתדרות הלאומית, ייצגו עורכי הדין יאיר דוד ויורם ברוק.

מאבק מלווי נכי צה