התקשרו אלינולהצטרפות

חדשות

ועד מלווי נכי צה"ל ממשיכים במאבקם

[11.03.2021 17:00]

מלווי הנכים, המונים כ-3,000 איש המועסקים דרך חברות קבלן, סובלים מתנאי העסקה מחפירים במיוחד בשנים האחרונות, ומנהלים משא ומתן ממושך מול משרד הביטחון, במטרה להשיג תנאים הולמים ושווים לכל המועסקים. מלווים מתחילים משתכרים שכר מינימום, לא זוכים לפנסיה הולמת, וחסרי אופק תעסוקתי.

לפני 5 שנים החלה ההסתדרות הלאומית לייצג את ועד מלווי נכי צה"ל. כעת, במאבק משותף, הם מפנים אצבע מאשימה לעבר שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ במטרה ש"ינער", כלשונם, את פקידי משרדו ויבהיר להם את החשיבות בהענקת טיפול ראוי ומסור לנכי צה"ל. כמו כן, הם מצביעים על מנכ"ל משרד הביטחון, כמי שמסרב לדבריהם לפתור את הסוגיה הבוערת. לטענתם, כל העסק נמצא לפני פיצוץ, וכי אם לא יימצא פתרון הם ייאלצו להשבית את כל מערך הלווי. "אם אבין שקצו כל הקצים, נצא לרחובות. אנו לא רוצים לעשות מלחמות על הגב של הנכים, אני מתחנן בפני משרד הביטחון שלא נגיע למצב הזה", אומר יו"ר ועד העובדים אבנר מלכה.

המלווים יוצאים בראש ובראשונה נגד הפערים שנוצרו בין עובדי דור א' לעובדי דור ב'. לטענתם, עד לפני 15-20 שנה, אגף השיקום במשרד הביטחון היה מושא להערצה, והעובדים של אותו הדור זכו לתנאים בסיסיים במשק אמנם, אך נאותים. אז לדבריהם, אגף השיקום פעל לטובת הנכים ולמען שיקומם תוך הקשבה ושיח, ואילו היום האגף הוא שליח של משרד האוצר שמדבר רק ב"מספרים" ולא רואה את צרכי הנכה.

בנוסף, מתנהל מאבק נגד החלטת משרד הביטחון לצאת למכרז בעלות של כ-420 מיליון שקלים בשנה ל-10 השנים הבאות, שישנה את חברות הקבלן ואת תנאי ההעסקה של המלווים. לדברי משרד הביטחון התקציב לשיפור התנאים של מלווי נכי צה"ל מסכם בכ-8 מיליון שקלים בלבד.

איתמר שרוני, סמנכ"ל אגף הגיוס בהסתדרות הלאומית: "מדובר בהקרבה של נכי צה"ל בגלל כסף. שוב ושוב מפרים משרד הביטחון ומדינת ישראל את ההסכם המוסרי והערכי אותו חבה מדינת ישראל לפצועי צה"ל וכוחות הביטחון למתן שירות מיטבי ומקסימלי לשיפור איכות חייהם. אנו נחושים לשים סוף להפקרות בה נוהגים באלפי המלוות והמלווים המסורים וכי סוף סוף יבינו בכירי מערכת הביטחון כי פצועי צה"ל הם לא רק מספר בסעיף התקציבי".

צילום: יוסי זמיר