התקשרו אלינולהצטרפות

חדשות

אושרה הטמעת הטכוגרף הדיגיטלי באוטובוסים

[04.01.2021 12:00]

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ יעקב מרגי, אישרה היום את בקשת משרד התחבורה לתקן את תקנות התעבורה, על מנת להסדיר את השימוש בטכוגרף הדיגיטלי. לאחר שבשבוע שעבר סירב היו”ר מרגי לאשר את התקנות, וביקש הבהרות באשר להסדרת האכיפה ותיקון התקנה המסדירה את שעות העבודה והמנוחה של הנהגים המקצועיים, התאפשר היום האישור בעקבות הודעת נציגות משרד התחבורה, כי המשרד מקדם את תיקון התקנה המסדירה את שעות העבודה והמנוחה של הנהגים.

בפתח הישיבה הזכיר היו”ר מרגי כי הטכוגרף נועד לתעד את פעולות נהגי רכבים כבדים, משאיות ואוטובוסים, על מנת לבצע פיקוח ובקרה שנועדו להפחית תאונות דרכים, ומעבר לשימוש בטכוגרף דיגיטלי מאפשר להגביר את יכולות הפיקוח והבקרה. הוא הוסיף כי בדיון הקודם ביקש הבהרות ממשרד התחבורה, ואמר כי הוועדה אף הכניסה מספר שינויים בתקנות.

עוד בדיון הקודם החליטה הוועדה לחייב התקנת הטכוגרף הדיגיטלי בכל הרכבים הכבדים החדשים שייובאו לישראל. עוד הוסכם לקבל את הערת המשטרה, לפיה מי שמסרב להציג לשוטר את הטכוגרף הדיגיטלי יראו בו כמי שעבר עבירה לפי תקנת שעות העבודה. כמו כן החליטה הוועדה להתאים את תקופת שמירת המידע האנלוגי לתקופת שמירת המידע של הטכוגרף הדיגיטלי, כך שמי שמפעיל טכוגרף אנאלוגי יצרך לשמור דסקיות של 365 ימי עבודה, במקום 180 היום. התקנות יכנסו לתוקף לאחר אישור האמנה האירופאית. לפי משרד התחבורה ההליך יארך לפחות 180 יום.

יו”ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות העובדים הלאומית, ששי שדה, בירך על אישור התקנות, והציע כי משרד התחבורה יקים ועדה שתבחן את תיקון תקנת שעות העבודה של הנהגים. היו”ר מרגי אמר בתגובה כי הוועדה תקיים דיון מיוחד שיעסוק בכל הדברים הנוספים שדרושים טיפול, בהם תיקון תקנה 168 והקמת אזורי מנוחה לנהגים.

נציגת משרד התחבורה, עו”ד סיגלית ברקאי, אמרה כי מיד לאחר הדיון ימשיך המשרד לקדם את תיקון התקנה, על כל המשתמש מכך. מנהלת אגף הרכב במשרד, עינת סגל, התייחסה לאזורי המנוחה ואמרה כי הטיפול בכך הוא תלוי תקציב. היו”ר מרגי הגיב ואמר כי הוא דורש מהמשרד להציג תכנית עבודה בעניין.

ההסתדרות הלאומית וארגון הנהגים מסכמים שנה מוצלחת עם אישור הטכוגרף, הכנסת המחיצות באוטובוסים וחדרי התרעננות. חברי הוועדה שיבחו הבוקר את ששי שדה, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות הלאומית על עבודתו המקיפה והרצינית בנושא הטכוגרף והודו לו על ההתגייסות בנושא.

ארגון הנהגים מבית ההסתדרות הלאומית אשר הוביל את מהלך זה בירך על החלטת וועדת הכלכלה בראשותו של חה"כ יעקב מרגי להטמעת הטכוגרף הדיגיטלי בישראל: "לאחר שנים רבות של עיכובים וביורוקרטיה אשר סיכנה את חיי הנהגים והנוסעים ובעקבות פעולות ארגון הנהגים וההסתדרות הלאומית הועברה היום החלטה היסטורית להבאת והטמעת הטכוגרף הדיגיטלי בישראל."

ישראל גנון, יו"ר ארגון נהגי האוטובוסים הדגיש כי: "מדובר בתקנות אשר מצילות חיים של ממש וישימו סוף לשעות הרבות בהם נהגים נוהגים על הכביש. זהו שחר של יום חדש בו מדינת ישראל צועדת קדימה להבטחת שלום הנהגים והנוסעים. זהו עוד צעד משמעותי ביותר בקידום ושיפור מעמדם המקצועי של נהגי האוטובוסים בישראל!".

ההסתדרות הלאומית מוסרת: "זהו יום היסטורי למדינת ישראל. אנו מודים ליו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי על הנחישות והעברת התקנות ולחברת הוועדה, ח"כ אתי עטיה וליתר חברי ועדת הכלכלה על הצבעה בעד תקנות הטכוגרף הדיגיטלי שיסייע למנוע תאונות קטלניות בכלי רכב כבדים. אחרי שלקחנו את הנושא קרוב לליבנו ופעלנו במרץ, התקנות אושרו הבוקר בוועדת הכלכלה. זהו יום חשוב והיסטורי מאין כמותו".

אושרה הטמעת הטכוגרף הדיגיטלי באוטובוסים