התקשרו אלינולהצטרפות

חדשות

בית הדין קבע: הסתדרות לאומית תייצג את מעדנות

[01.07.2019 08:00]

בית הדין הארצי לעבודה הכריז על הסתדרות לאומית כארגון העובדים היציג במפעל מעדנות.
שופטי בית הדין פסלו לכללית הרשמות ונימקו את החלטתם בחוסר תום לב מצד הכללית והנהלת מפעל מעדנות, ששיתפו פעולה על מנת להכשיל את הסתדרות לאומית מלהגיע אל העובדים.

המקרה החל בחודש דצמבר האחרון, בעת שבהסתדרות לאומית גילו שבמעדנות אין ארגון יציג - הם הקימו דוכן מחוץ למפעל בגן יבנה על מנת לצרף את העובדים כחברים בארגון.
כשגילו זאת בהסתדרות הכללית, הם מיהרו לשתף פעולה עם הנהלת המפעל על מנת למנוע את הצטרפות העובדים להסתדרות הלאומית ולהחתימם במהרה להסתדרות הכללית.

שופטי בית הדין ראו בחומרה את המהלכים שנקטה הנהלת המפעל, שכללו איסור על ההסתדרות הלאומית מלהיכנס למפעל ולפגוש עובדים - תוך מתן אפשרות להסתדרות הכללית להיכנס באין מפריע.
עוד עשו כשיזמו כינוס כפוי והמוני של עובדים באסיפה לטובת ההסתדרות הכללית, כאשר זימון העובדים לאסיפה נעשה באמצעות הנהלת המפעל.
הנהלת מעדנות “השפיעה באופן אקוטי על מהלך ההתארגנות לא רק בכך שאפשרה לכללית להיות השחקן היחיד במגרש בשעות הקריטיות של ההתארגנות", כך כתב השופט אילן סופר, והוסיף: "מערכת יחסים שהורתה כך, עלולה ליצור מחויבות פסולה כלפי המעסיק מצד ארגון העובדים שנעזר בו, אשר עלולה להחליש את הארגון בבואו לנהל משא ומתן עם המעסיק".
בית הדין גם הוסיף: "התוויית כללי תחרות הוגנת בין ארגוני עובדים היא אינטרס ציבורי כבד משקל, ויש לחייב את הארגונים לפעול על פי כללים אלה מכוח חובת תום הלב".

איתמר שרוני, סמנכ״ל אגף הגיוס בהסתדרות הלאומית, מסר: ״ההסתדרות הלאומית וועד העובדים נחושים להעלות את יחסי העבודה מול הנהלת החברה על דרך המלך, דרך של סובלנות, מקצועיות וכיבוד איש את רעהו. עובדות ועובדי מעדנות קופחו משמעותית במשך שנים רבות אל מול חבריהם אשר מועסקים בקבוצת תנובה ובכוונת ההסתדרות הלאומית וועד העובדים לשים קץ לקיפוח ולצאת לדרך חדשה״.

הסתדרות לאומית רואה בתחרות שקופה והוגנת ערך מרכזי ומברכת את עובדי מעדנות על הצטרפותם.

בית הדין קבע: הסתדרות לאומית תייצג את מעדנות