התקשרו אלינולהצטרפות

הנוער הלאומי בית"ר

הקדמה

תנועת הנוער הלאומי בית"ר נוסדה בשנת 1934 על ידי ההסתדרות הלאומית כתנועת נוער ציונית חברתית המחנכת להזדהות עם ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית כפי שבאים לביטוי במגלית העצמאות. 

בשנותיה הראשונות פעלה התנועה כחלק מאגף נוער בהסתדרות העובדים הלאומית, אך עם השנים גדלה והפכה לתנועה עצמאית. בוגרי תנועה הקימו במסגרתה גרעיני נח"ל והיאחזויות שהפכו לימים ליישובים גנים, כדים וחומש.

התנועה מחנכת את חבריה על פי משנתו החברתית של זאב ז'בוטינסקי שערכיה המרכזיים הינם: תרומה לקהילה, אהבת הארץ, פיתוח מנהיגות צעירה, שירות משמעותי בצה"ל וקיום חמשת המ"מים. אמונתו המוצקה של ז'בוטינסקי כי כוח הנוער הוא שיכול לרפא את תחלואי החברה הם שעומדים בבסיס הקמת התנועה. כהמנון ודגל נקבעו "התקווה" ודגל ישראל. שיר התנועה הוא שיר הדגל (קישור חיצוני). ססמת התנועה: "חד נס".

  • תנועת הנוער הלאומי-בית”ר
  • תנועת הנוער הלאומי-בית”ר
  • תנועת הנוער הלאומי-בית”ר

הנוער הלאומי בית"ר - היום

עשרות שנות פעילות חינוכית מיצבו את התנועה כסיירת איכותית ומובילה – חוד החנית בחברה הישראלית. לתנועת הנוער הלאומי בית"ר עשרות מוקדי פעילות הפרוסים בעיקר בפריפריה החברתית והגיאוגרפית, לאורכה ולרוחבה של הארץ הממשיכים מסורת איכותית ומשפחתית. אלפי החניכים, צוות ההדרכה, הרכזים והבוגרים מרכיבים משפחה אחת גדולה ואיכותית. תנועת הנוער הלאומי בית"ר מציעה קשת רחבה של הפעלות, פרויקטים קהילתיים, מסעות, קורסי הדרכה, קייטנות ומיזמים חברתיים הנערכים על פי משנה ותוכנית שנתית סדורה ובהתאם לצו השעה.

תחום ההדרכה בנוער הלאומי בית"ר 

בשנים האחרונות הובילה הנוער הלאומי בית"ר מהפיכה בתחום ההדרכה התנועתי. התנועה חרטה על דגלה להוביל לשינוי בחברה הישראלית תוך מתן הכלים, הליווי וההדרכה לבני הנוער על מנת שיהיו כ"גלגל המנוף" שיוביל את התהליכים ויעצבו את התנועה והחברה על פי דרכם.

מחלקת ההדרכה של התנועה, מאמינה כי הוראה אינה מילוי מיכל, אלא הבערת שלהבת וכי בכל אחד מחניכנו ומדרכנו בכל שלב, מצויה שלהבת זו ואילו תפקידנו הוא הצתת השלהבת ושמירתה.

מחלקת ההדרכה התנועתית אחראית על כלל המערכים החינוכיים המתקיימים בתנועה. המחלקה לאחר דיונים רבים בנושא, בשנת 2013 נערכו ונכתבו שנים עשר ערכי היסוד התנועתיים המתווים את המדיניות לבניית התוכניות השנתיות של התנועה הבאים ליידי ביטוי להלן:  

ערבות הדדית סולידריות חברתית, תרומה לקהילה, איכות הסביבה, אדישות, חברות. האדם הוא המלך נאה דורש נאה מקיים, דימוי עצמי (כיצד אני רואה את עצמי כמלך). תרבות נוער מיניות, סמים, אלכוהול, סיגריות, בטיחות בדרכים, ניהול זמנים. כבוד האדם וקבלת השונה גזענות, האחר הוא אני, כוחה של מילה, מעמד האישה, זכויות הילד. מנהיגות פיתוח מנהיגות צעירה, מנהיגי ישראל, דימוי עצמי, נוער מוביל נוער. אהבת הארץ טיולים, מלחמות ישראל, יהדות, הכרת הארץ, ציונות, החי והצומח. יהדות קבלת השונה, דתות, זרמים, יהדות, שנת מצווה, חגים. דמוקרטיה הנהגה צעירה, בחירות, כוחה של קבוצה, רוב מול יחיד, משטר, זכויות, חופש הביטוי. חמשת המ"מים מזון -מורה -מעון -מלבוש –מרפא. הדר ותגר "אל תסתכל בקנקנן אלא במה שיש בתוכו" , תגר אל מול עוולות, כללי יסוד בהתנהגות בסיסית,  חלוציות/חדשנות, פתרון קונפליקטים. הגנה על המולדת שנת שירות, גיוס משמעותי לצה"ל, גרעין נחל, צה"ל ומורשתו, ערכי צה"ל, מוטיבציה, תפקידים בצבא. העצמה אישית שאיפה למצוינות, תחושה שאני יכול לעשות הכל, נקיטת יוזמה, עצמאות.

ציונות ואהבת הארץ

במסגרת פעילויות השיא, יוצאים החניכים הצעירים למחנה קיץ ביערות ישראל ומתגבשים סביב נושאי ציונות מחנאות, הישרדות ובישולי שדה. חניכי השכבה הבוגרת יוצאים לקורסי מנהיגות צעירה מהמקצועיים בתחום במטרה להכשיר את דור המנהיגים הבא.

חניכי השביעית והשמינית, עוברים מערכי הדרכה והכנה לקראת שירותם הצבאי בצה"ל.

התנועה מחנכת את חבריה לשירות משמעותי וייחודי בצבא ההגנה לישראל.

בנוער הלאומי בית"ר, מאמינים שאת הארץ מכירים דרך הרגליים, לכן, במהלך השנה מקיימת התנועה טיולים, מסעות, וסמינרים המיועדים לחברי שכבות הביניים והבוגרת, בהם לומדים החניכים להכיר את נופיה ושביליה היפים של המדינה.

בשנים האחרונות הנהיגה התנועה מהפיכה בתחום המפעלים, שודרגו הטיולים, המסעות והמחנות, הוכפלו מס' ימי הטיול בשנה וגדל מס' המשתתפים באופן משמעותי. כיום התנועה מפעילה מגוון טיולים, כגון: מסע בראשית בסוכות, פאנוכה- טיול לשכבה הצעירה בחנוכה, מסיבהנגה- מסיבה לשכבה הבוגרת בחנוכה, מסע פסח לשכבה הבוגרת, טיול לשכבה הצעירה בשבועות, מחנה הישרדות לשכבה הצעירה בחופש הגדול וקורסי ההדרכה לשכבה הבוגרת בחופש הגדול.

קשרי חוץ

פיתוח קשרים בינלאומיים והחיבור לשורשיו של העם היהודי, הולידו בשנים האחרונות משלחות גומלין לגרמניה, שם נפגשים עם נוער וצעירים לפעילויות משותפות. החניכים והמדריכים יוזמים מפגשים עם ארגונים מקבילים בגרמניה, טסים למשלחות גומלין ומארחים בישראל נוער וצעירים גרמניים לפעילות תנועת הנוער המשלבת הכרות עם מורשתו של העם היהודי והפעילות הציונית בארץ ישראל. 

מיזמים חברתיים

כזרוע הביצועית של הסתדרות לאומית, התנועה פועלת בתחום איגוד מקצועי לנוער.

בשנים האחרונות הכשירה התנועה מזכירי איגוד מקצועי צעירים השומרים על זכויות בני הנוער העובדים במהלך השנה ובחודשי הקיץ. תנועת הנוער הלאומי בית"ר מכשירה את חבריה כסוכני שינוי חברתי ומעודדת אותם לקחת אחריות אישית וקבוצתית.

לדוגמא: איסוף וחלוקת מארזי מזון, התרמות לנזקקים, הפעלות במחלקות הילדים בבתי החולים, הפעלות בבתי אבות, פעילויות בשכונות בחודשי הקיץ, הפעלת מועדוניות, מרכזי למידה וחוגי העשרה. לחניכים שאוהבים לשיר, לרקוד ולשחק, הקימה התנועה השתתפות שתי להקות נוער מהטובות בארץ. עם עשרות שנות ותק ועשייה ענפה.

הלהקות מעלות הפקות, מחזות זמר, הצגות, מופעים, טקסי ממלכתיים ואירועים.

פיתוח מנהיגות צעירה

התנועה מפעילה סדרה של מיזמים ייחודיים במדינת ישראל.

כדי להמשיך ולבנות את הגשר להדברות רב תרבותית בחברה הישראלית, אנו מכשירים רכזים כמגשרים בקהילה שאחראים על תפעול סניפי קליטת עלייה.

זאב ז'בוטינסקי, מנהיג התנועה הרוויזיוניסטית, גרס כי: "הנוער הוא גלגל המנוף של החברה הישראלית".

מתוך תפיסה זו, התנועה מקיימת בכל שנה בחירות דמוקרטיות להנהגה הצעירה, וכך מאפשרים לנוער להשפיע, ליזום ולהנהיג בתנועה. בראש ההנהגה הצעירה עומד יושב ראש וסגן. ההנהגה מורכבת מטובי המדריכות והמדריכים בתנועה, והם עובדים בשיתוף פעולה מלא עם ההנהגה הבוגרת.

אתר אינטרנטwww.noarleumi.co.il

צור קשר: [email protected]